Przejdź do treści
Zabawki na podwórko – jakie zabawki ogrodowe dla dzieci wybrać?

Zabawki na podwórko – jakie zabawki ogrodowe dla dzieci wybrać?

Zabawki na podwórko to szereg ciekawych, kolorowych i różnorodnych akcesoriów. Znakomicie sprawdzą się na spacerze, pikniku, podczas zabawy na placu zabaw albo w przydomowym ogródku. Odpowiednio dobrane nie tylko umilą pobyt na świeżym powietrzu, ale także przyczynią się do wszechstronnego rozwoju umiejętności małego człowieka. Co więcej, będą skutecznie motywować do spędzania jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Rodzice również szybko przekonają się, że zabawki do zabawy na dworze także im zapewniają chwilę relaksu. Na co się jednak zdecydować? Wybór jest przecież tak szeroki!

Zabawki do piaskownicy

W piaskownicy bardzo chętnie bawią się zwłaszcza najmłodsze szkraby. Niezależnie od tego, czy znajduje się ona w przydomowym ogrodzie, czy na osiedlowym placu zabaw, nie będzie przynosiła radości, jeśli nie wyposażysz jej w foremki, kubeczki, grabki czy łopatki.

Zabawa w piaskownicy to nie tylko rozrywka, to także rozwój. Dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko poprzez wsypywanie piasku do wiaderka. Kształtuje także zwinność, która jest niezbędna podczas ustawiania zapełnionego wiaderka dnem do góry. Nie bez znaczenia jest także nauka cierpliwości – w końcu nie zawsze babka wyjdzie taka, jak by się chciało. Przesypywanie piasku za pomocą zabawek do piaskownicy to znakomite ćwiczenie motoryki małej, ale też okazja do wspólnej zabawy z innymi dziećmi.

Idąc z pociechą do publicznej piaskownicy, zbierzcie ze sobą kilka różnych zabawek. W ten sposób brzdąc będzie miał szanse nauczyć się kolejnej ważnej umiejętności – dzielenia się.

Jeżdżące zabawki na spacer

Jeżdżące zabawki na podwórko przeznaczone są zarówno dla starszych maluchów, jak i tych, które dopiero uczą się chodzić.

Towarzyszem kilkulatka podczas przechadzek może być ciągacz. Dzięki niemu brzdąc będzie miał motywację do pokonywania coraz dłuższych dystansów. Z kolei starszemu dziecku – zwłaszcza w wieku szkolnym – do gustu przypadnie raczej rower, hulajnoga lub deskorolka.

Z kolei dla malucha, który dopiero podejmuje naukę chodzenia, odpowiedniejszy będzie jeździk i/lub pchacz. Pchacz zapewni smykowi stabilne podparcie, dzięki czemu nauka chodzenia będzie przyjemnością. Z kolei jeździk posiada siedzisko z kółkami. Maluch, odpychając się od podłoża, pokonuje określoną odległość, a to sprawia mu ogromną radość! Co więcej, może ścigać się ze swoimi rówieśnikami, pokonując tym sposobem bardzo długie dystanse!

Świetną zabawką na podwórko jest również wózek dla lalek. Od lat towarzyszy (głównie) małym dziewczynkom, co świadczy o jego uniwersalności i ponadczasowości. Współczesne wózki mogą przypominać te dla dorosłych – do wyboru są więc głębokie lub spacerówki. Mogą dodatkowo zawierać kosz na zakupy czy pościel dla lalki. Wózek to nie tylko zabawka, którą dziecko może zabierać na spacery. Zabawa nim uczy empatii, pozwala na odgrywanie roli mamy – wpływa to korzystnie na rozwój emocjonalny przedszkolaka.

Zabawki ogrodowe dla dzieci

Wielu młodym rodzinom marzy się chociaż mały ogródek przy domu. Posiadanie własnego, ogrodzonego terenu zielonego pozwala na wyposażenie go w różnorodne akcesoria ogrodowe. Działka może zostać zapełniona m.in. przez trampolinę, basen wodny lub z piłkami, wspomnianą już wcześniej piaskownicę czy zjeżdżalnię (do wyboru plastikowa, metalowa lub drewniana). Dużym powodzeniem cieszą się także domki (niekoniecznie umieszczone na drzewie) lub mini ścianki wspinaczkowe.

Ten, kto nie ma dużego ogrodu, nie musi się jednak martwić. Po pierwsze, istnieją przecież ogólnodostępne place zabaw. Może nie posiadają niektórych z wymienionych wyżej udogodnień, jednak każdy brzdąc bez problemu znajdzie coś dla siebie. Po drugie, możecie zaopatrzyć się w zabawki na podwórko, które nadają się do przechowania w domu. Są one uniwersalne, gdyż nie są przeznaczona tylko i wyłącznie do zabawy na zewnątrz – pomieszczenia również zdadzą egzamin. Może być to mini kosz do koszykówki, bramka do grania w nogę czy też skoczek. Motywują one do aktywności fizycznej i umożliwiają rozgrywanie zawodów rodzinnych lub koleżeńskich. Jednocześnie zapewniają rozrywkę również jedynakom.

Na to zwróć uwagę, wybierając zabawki na podwórko

Zabawy na świeżym powietrzu są przyjemne, rozwojowe i pozytywnie wpływają na zdrowie. Dlatego warto, by dzieci spędzały na podwórku jak najwięcej czasu. Otwarta przestrzeń może jednak popychać je do eksperymentowania, a to może skończyć się tragicznie. Dlatego bez względu czy maluchy spędzają czas na placu zabaw, czy w przydomowym ogrodzie, musicie je bacznie obserwować.

Aby zminimalizować ryzyko wypadków, bezpieczne muszą być także zabawki na dwór. Zwróćcie więc uwagę dla jakiego wieku zostały przeznaczone. To ważne, gdyż starszak nie tylko nabył więcej umiejętności od np. rocznego dziecka, ale także więcej rozumie. Nie będzie miał więc problemów z korzystaniem z zabawki, podobnie nie znudzi się nią tak szybko.

Na uwagę zasługuje także sposób wykonania gadżetów. Jeśli nie posiadają certyfikatów dopuszczających ich do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, pachną zbyt intensywnie, mają ostre krawędzie lub są wykonane z kruchego tworzywa, nie nadają się do zabawy.

Pamiętajcie także o upodobaniach swojego dziecka. Jeśli uwielbia bawić się w piaskownicy, dajcie mu bawić się foremkami. Nie zmuszajcie do zabawy pchaczem, by szkolił swoje umiejętności poruszania się; może to dla niego jeszcze za wcześnie? A jeśli zauważyliście, że chętniej biega lub spaceruje i nie chce wejść na zjeżdżalnię, nie kupujcie jej do ogrodu. Dobranie zabawki do zainteresowań malca jest kluczowym krokiem, by chciał się nią bawić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania