Przejdź do treści
Karuzela do łóżeczka – jaką wybrać, na co zwracać uwagę?

Karuzela do łóżeczka – jaką wybrać, na co zwracać uwagę?

To nieskomplikowane, aczkolwiek bardzo pomocne w uspokajaniu malucha urządzenie. Według niektórych rodziców to wręcz obowiązkowy element wyposażenia pokoju. Zanim maluch zacznie bawić się samodzielnie, zanim będzie w stanie chwytać grzechotki czy maskotki, może przyglądać się tej zabawce podczas czasu czuwania czy też w momencie usypiania. Mowa o karuzeli do łóżeczka. Jaką wybrać? Oferta jest szeroka, dlatego dowiedz się na co zwracać uwagę, dokonując wyboru.

Dlaczego warto mieć karuzelę dla niemowlaka?

Krótko po urodzeniu głównymi aktywnościami maluszka są jedzenie i wielogodzinne spanie. Z czasem staje się jednak bardziej aktywny. Kiedy akurat nie bawi się pod czujnym okiem opiekuna, nie jest noszony na rękach czy karmiony, rodzice odkładają brzdąca do kołyski i włączają karuzelę.

Karuzela nad łóżeczko jest zabawką, która przyciąga spojrzenie dziecka. Zawieszone na niej kolorowe maskotki i stymulujące wzrok dodatki, takie jak lusterka czy projektor, a także ciche i uspokajające melodie angażujące słuch zajmują dziecko i dają chwilę oddechu zmęczonym rodzicom. Jeśli maluch jest zafascynowany swoją karuzelą, z łatwością przy niej zaśnie. Co więcej, przy włączonej karuzelce maluszek się uspokaja i czuje się bezpiecznie, bo podczas zasypiania i pobudki widzi dobrze mu znane elementy.

Czy jednak gadżet ten jest absolutnie niezbędny dla dziecka w dwóch pierwszych miesiącach życia? Niekoniecznie. Noworodek ma słabo rozwinięty wzrok. Dopiero pod koniec drugiego miesiąca zaczyna skupiać spojrzenie na przedmiotach, które są blisko niego. Jednakże ma o wiele lepszy słuch, dlatego włączenie pozytywki, będącej elementem karuzeli na łóżeczko, powinno zająć jego uwagę.

Karuzela do łóżeczka – jaką wybrać?

Karuzela dla niemowlaka powinna być przede wszystkim kolorowa. Kilka podstawowych, najlepiej kontrastujących ze sobą barw w zupełności wystarczy, by dziecko skupiło wzrok na dyndających zabawkach.

Podczas wyboru zwróć uwagę na to, w jaki sposób jest ona uruchamiana. Niektóre trzeba nakręcić jak pozytywkę, inne wystarczy włączyć przyciskiem, ponieważ są zasilane bateriami. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ nie wymaga zbyt dużego zaangażowania rodziców, a ciągłe nakręcanie zabawki może być irytujące zarówno dla opiekuna, jak i maluszka. Do wyboru są także modele, które uruchamiają się w momencie, kiedy dziecko zapłacze lub dysponują pilotem, którym można włączać i wyłączać karuzelę z pewnej odległości.

Zwróć także uwagę na czas działania zabawki, a więc po jakim czasie od nakręcenia bądź włączenia przestanie grać lub poruszać maskotkami. Niektóre z nich dają możliwość ustawienia kilku przedziałów czasowych.

Podstawowe wersje karuzel nad łóżeczko po prostu się kręcą i odgrywają jedną lub dwie melodie. Bardziej zaawansowane modele mogą dodatkowo:

  • grać kilka utworów, dzięki czemu dziecko zapoznaje się z różnymi kompozycjami,
  • odtwarzać uspokajające szumy lub dźwięki natury,
  • odtwarzać muzykę, którą sami wgramy do systemu lub dać możliwość nagrania własnego głosu,
  • posiadać projektor, który na suficie lub ścianie będzie wyświetlał zajmujące obrazy,
  • pełnić funkcję lampki nocnej,
  • posiadać sensor płaczu.

Jak zawiesić karuzelę nad łóżeczkiem?

Kiedy już wiesz, jakie funkcje ma posiadać twoja wymarzona karuzela nad łóżeczko, zwróć także uwagę na sposób jej montażu. Zamocowanie urządzenia nie wymaga żadnych narzędzi czy specjalistycznych umiejętności technicznych.

Do łóżeczka ze szczebelkami karuzelę dla niemowlaka należy przykręcić specjalną dużą śrubą, która znajduje się w zestawie. Pałąk podtrzymujący całą konstrukcję trafia w takim wypadku pomiędzy szczebelki, świetnie się na nich utrzymując. W każdej chwili zabawkę można odkręcić i przełożyć w inne miejsce lub na inne łóżeczko.

W przypadku, gdy karuzelę chcemy przymocować do łóżeczka turystycznego, gondoli wózka czy kosza Mojżesza, lepszym wyborem będzie urządzenie montowane na zasadzie dużej żabki. Pałąk wsuwa się na oparcie łóżka, kosza czy gondoli i mocuje dużym klipsem. Rozwiązanie to nada się również w przypadku łóżeczka ze szczebelkami.

Przy montażu karuzeli sprawdź, czy nie będzie ona utrudniała wkładania i wyjmowania dziecka. Pałąk urządzenia powinno się móc swobodnie przesuwać z miejsca na miejsce w razie konieczności.

Mamy nadzieję, że niniejszym artykułem pomogliśmy przyszłym rodzicom (lub osobom, które chcą zrobić nowemu członkowi rodziny prezent) w dokonaniu wyboru. Wiedza na temat tego, jaką karuzelę do łóżeczka wybrać jest bardzo ważna, gdyż oszczędza nam niemiłych niespodzianek.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania