Przejdź do treści
Zabawki do nauki raczkowania – jakie wybrać?

Zabawki do nauki raczkowania – jakie wybrać?

Po zabawki do nauki raczkowania sięgamy wówczas, gdy widzimy, że dziecko powoli wyrasta z etapu pełzania. Po czym to rozpoznać? Coraz częściej próbuje opierać ciężar ciała na dłoniach i kolanach. Aby mu w tym pomóc i zachęcić go do kolejnych prób, warto zdecydować się właśnie na zabawki zachęcające do raczkowania. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów. Większość z nich może być dodatkowo wzbogacona o funkcje interaktywne, które wspomagają rozwój malca także na innych płaszczyznach. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób takie zabawki mogą pomóc dziecku w raczkowaniu? A może szukasz odpowiedniej zabawki dla swojej pociechy? Zapraszamy do lektury!

Kiedy zdecydować się zabawki wspomagające raczkowanie?

Dziecko zaczyna raczkować samoistnie; jest to naturalny etap następujący po pełzaniu. Czworakowanie przygotowuje również malca do stawiania pierwszych kroków. Większość dzieci zaczyna raczkować około 8. miesiąca życia. Bywają jednak od tego odstępstwa, ponieważ każdy maluch jest inny i rośnie we własnym tempie. Niektóre szkraby zaczynają więc raczkować nawet rok po urodzeniu. Ważne, aby starannie obserwować dziecko i sprawdzać, czy na tym konkretnym etapie rozwoju zaczyna przejawiać jakiekolwiek chęci do bardziej zaawansowanego ruchu. Nawet jeśli raczkowanie nie do końca mu wychodzi, ale próbuje podczas pełzania unosić kończyny, najpewniej nie powinniśmy mieć powodu do obaw. Być może rączki czy nóżki malucha są nieco słabsze niż jego rówieśników, przez co potrzebuje on więcej czasu i ćwiczeń. W takim wypadku zabawki wspomagające raczkowanie tym bardziej się przydadzą. Zaktywizują one dziecko i pomogą mu w wypracowaniu odpowiedniej pozycji.

Niektóre z dzieci pomijają nawet etap raczkowania i od razu po pełzaniu próbują swoich sił we wstawaniu. Bardzo często wspomagają się krzesłami, niskimi szafkami czy łóżkiem. Nie jest to nic niepokojącego. Nie powinno się uczyć dziecka raczkowania na siłę, ale nie ma równocześnie potrzeby rezygnowania z odpowiednich zabawek. Zachęcą one malucha do dalszej nauki (w tym wypadku – chodzenia), jednocześnie nie wyręczając go w całym procesie.

Zabawki do nauki raczkowania można sprawić maluchowi już w momencie, gdy zauważymy, że etap pełzania powoli mija. Początkowo można zacząć od tych niewymagających dużego ruchu, np. miękkich mat. Następnie, gdy maluch będzie coraz chętniej podążał przed siebie, stopniowo dawać mu większe i „uciekające” produkty, jak kule czy wałki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas nauki raczkowania?

Pamiętaj, że raczkujący szkrab jest o wiele bardziej mobilny od pełzającego. Narażony jest tym samym na więcej niebezpieczeństw. Dziecko nie tylko będzie próbować opierać się o najróżniejsze, stabilne meble. Ciekawość może popchnąć go do sięgania do kontaktów, chwytania za nisko zawieszone szuflady lub nawet krążenia w okolicach schodów. Poza zadbaniem o odpowiednie zabawki do nauki raczkowania przygotuj przede wszystkim mieszkanie:

  • zabezpiecz ostre rogi mebli (np. specjalnymi ochraniaczami z miękkich materiałów),
  • zamykaj pokoje, do których maluch nie powinien wchodzić,
  • zamontuj bramkę przy schodach, o ile je posiadasz,
  • zasłoń potencjalnie niebezpieczne miejsca (np. ściany z kontaktami).

Pomyśl nad wyodrębnieniem konkretnego, skontrolowanego pod względem bezpieczeństwa terenu na naukę raczkowania. Niech maluch ma w nim wystarczająco dużo miejsca. Dzięki temu dziecko nie powinno czuć się osaczone i będzie miało więcej swobody. Rozłóż tam także specjalną matę – delikatnie miękkie podłoże nie sprawi smykowi bólu. Oprócz tego możesz ubrać pociechę w specjalne, antypoślizgowe rajstopki lub skarpetki. Niezwykle ważna jest też ciągła obserwacja szkraba podczas takiej zabawy – nie tylko będziesz mogła zapobiec ewentualnemu wypadkowi, ale i na bieżąco śledzić postępy pociechy.

Zabawki do nauki raczkowania – rodzaje

Mata do raczkowania

Jednym z przydatniejszych produktów na tym etapie rozwoju malucha jest mata do raczkowania. Co istotne, brzdąc może się na niej bawić już w pierwszych miesiącach swojego życia, a nawet gdy dawno już opanuje czworakowanie. Zapewni ona dziecku nie tylko odpowiednią powierzchnię do ruchu, ale i przyciągnie jego uwagę wiszącymi elementami.

Maty są wykonane z miękkiego materiału, dlatego podczas nauki raczkowania dziecko powinno zrobić sobie krzywdy. Co więcej, bardzo często mają odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym łatwiej będzie Ci upilnować malucha. Maty przydadzą się zwłaszcza na początkowym etapie raczkowania, podczas gdy dziecko dopiero uczy się podnosić na kolanach i dłoniach, ale nie wędruje jeszcze samodzielnie przed siebie. Zawieś odpowiednio nisko zabawki, a brzdąc będzie miał dodatkową motywację, aby się do nich zbliżyć i sięgnąć po nie rączką. Dzięki temu zachęcisz go do podnoszenia ciała i ulepszysz jego sprawność ruchową.

Kula do raczkowania

Twoja pociecha potrafi już sama się podnosić i zaczyna podążać przed siebie? To odpowiedni moment na podarowanie mu ruchomej zabawki, najlepiej interaktywnej. Jednym z popularniejszych produktów tego typu jest kula do raczkowania. Do wyboru są różne rozmiary. Niewielka oswoi malca z uciekającymi elementami, z kolei duża wymaga większej sprawności ruchowej.

Poza toczeniem się – tym samym zachęcając do poruszania się na czworakach – kule miewają dodatkowe funkcje. Mogą na przykład świecić lub grać po dotknięciu, przez co jeszcze bardziej absorbują uwagę szkraba i skłaniają go do pogoni za nimi. Za kulą do raczkowania dziecko może podążać niemal po całym pokoju, dlatego warto szczególnie zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń, bez dodatkowych przeszkód.

Walec do raczkowania

Podobną zabawką do kuli jest walec do nauki raczkowania. On również może być wyposażony w interaktywne funkcje: melodyjki, światełka czy przesypujące się w środku małe elementy. Z wałkiem dziecko może raczkować zarówno na samym początku nauki (zabawka będzie odgrywała rolę podpórki), jak i na późniejszym etapie. Wówczas przy mocniejszym pchnięciu zabawka potoczy się nieco dalej, czym zachęci malca do wędrówki.

Walec do raczkowania może być wykonany z miękkiego lub twardego materiału, a także być dmuchany. Sprawią one, że szkrabowi będzie się łatwiej oprzeć o zabawkę, wspomogą również przyjęcie odpowiedniej postawy. Walec dmuchany nawet przy lżejszym pchnięciu powędruje przed siebie.

Uciekająca zabawka do raczkowania

Uciekająca zabawka do raczkowania jest dobrym wyborem w momencie, gdy chcemy kontrolować, gdzie i na jaką odległość dziecko może się oddalić. Zazwyczaj wymaga nakręcenia lub uruchomienia jej za pomocą przycisku. Dzięki temu wiemy, jak długo będzie podążać przed siebie. Mamy także pewność, że nie potoczy się zbyt daleko, np. nie ucieknie z pokoju. To idealna zabawka na początkową naukę raczkowania, gdy szkrab nie jest jeszcze w stanie przebyć długiej drogi i często musi zatrzymywać się na odpoczynek.

Uciekająca maskotka zazwyczaj ma postać jakiegoś zwierzątka lub pojazdu. Bardzo często jest interaktywna: świeci, wydaje różne odgłosy, zachęca nawet do nauki cyfr czy pierwszych literek. Oprócz wspomagania rozwoju dużej motoryki świetnie stymuluje zmysły, zwłaszcza wzrok, słuch i dotyk.

 

Nie wprowadzaj wszystkich wymienionych zabawek naraz. Raczkujące dziecko może poczuć się zdezorientowane i szybko będzie tracić zainteresowanie jednym produktem na rzecz kolejnego. Stopniowo dawaj mu nowe, różnorodne zabawki – nie poczuje się wówczas znudzone jedną i tą samą.

Zabawka do raczkowania znacznie usprawni motorykę dużą malca, pomoże mu w utrzymaniu poprawnej postawy oraz zachęci do odważnych, swobodnych ruchów. Na początku czworakowania szkrab może nie czuć się zbyt pewnie. Jednak jeśli dana zabawka zainteresuje go w wystarczającym stopniu, zapomni on o swoich obawach i będzie podążał w jej kierunku. W zyskaniu pewności niewątpliwie pomoże obecność rodzica lub innej znanej mu osoby.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania