Przejdź do treści
10 metod jak oduczyć dziecko ssania kciuka

10 metod jak oduczyć dziecko ssania kciuka

Metod na to, jak oduczyć dziecko ssania kciuka jest wiele, jednak przede wszystkim niezbędne są konsekwencja i cierpliwość rodzica. Ssanie kciuka przez niemowlę jest naturalne – maluch w taki sam sposób uspokajał się w łonie matki. Po narodzinach kciuk często zastępowany jest piersią albo smoczkiem, mimo to wiele dzieci woli ssać własny paluszek, który jest zawsze blisko i nigdy się nie gubi. Jednak przedłużający się okres ssania kciuka negatywnie wpływa przede wszystkim na zgryz malucha.

Ssanie kciuka a wady zgryzu

Kciuk w buzi dziecka nie przynosi negatywnych skutków, dopóki maluch nie ma zębów mlecznych. Jednak w okresie kształtowania się ząbków stałych, a to dzieje się bardzo szybko, ciągle obecny paluszek zaburza ich wzrost i może przyczynić się do nieprawidłowego ułożenia zębów oraz spowodować tzw. tyłozgryz. A ponieważ zapobieganie problemom jest mniej pracochłonne i skuteczniejsze, a przy tym nic nie kosztuje, malucha należy oduczyć ssania kciuka.

Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Już wiesz, że ssanie kciuka przez dziecko jest rzeczą naturalną i wynika z potrzeb psychologicznych niemowlęcia. Jednak kiedy starsze dziecko to robi, nawyk staje się szkodliwy. Warto więc reagować szybko.

Co robić, kiedy niemowlę ssie kciuk?

1. Dawaj dziecku jedzenie, które ma różną twardość. Jeśli maluch może już przyjmować stałe posiłki, gryząc wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za żucie.

2. Jeśli odstawiłaś dziecko od piersi, maluch może zacząć wkładać palce do buzi. Nie panikuj. Spróbuj zastąpić kciuka smoczkiem albo poczekaj parę dni – być może maluchowi szybko przejdzie potrzeba ciągłego ssania.

3. Użyj specyfiku zmieniającego smak. Taki środek, który można kupić w aptece, nałożony na paluszek jest nieszkodliwy dla dziecka, ale zniechęca do ssania.

Ssanie kciuka u starszych dzieci

4. Dziecko musi wiedzieć, dlaczego ssanie kciuka jest niekorzystne i dlaczego musi zmienić ten nawyk. Dlatego chwal maluszka, kiedy nie ssie palca, ale nie krzycz i nie karz go, kiedy wkłada je do buzi. Psycholodzy zauważają, że dzieci ssą paluszki, kiedy są zdenerwowane, dlatego dostarczanie pozytywnych bodźców jest skuteczniejsze.

5. Postaraj się wyeliminować przyczynę ssania palca. Może maluch boi się zasypiać samodzielnie w pokoju albo nie lubi chodzić do przedszkola? Być może wystarczy kupić ciekawą lampkę nocną, wydłużyć proces adaptacji oraz częściej okazywać dziecku ciepło: przytulać je i bawić się z nim.

6. Pomóż dziecku zająć rączki: malujcie, wycinajcie, lepcie z plasteliny lub ciastoliny, ugniatajcie maskotki, bawcie się figurkami czy ugotujcie coś smacznego.

7. Opowiedz brzdącowi o tym, że wkładanie paluszków do buzi przenosi bakterie i źle wpływa na zęby. Warto nawet wziąć malucha na kontrolną wizytę do stomatologa, który jeszcze raz wyjaśni mu, dlaczego należy zmienić ten nawyk.

8. Wykazuj się konsekwencją. Nie może być tak, że czasami pozwalasz dziecku na ssanie kciuka, a innym razem zwracasz mu uwagę.

9. Skonsultuj się z ortodontą. Być może dziecku potrzebna jest specjalna nakładka chroniąca zgryz i uniemożliwiająca ssanie kciuka w nocy.

10. Nie ośmieszaj dziecka, ale traktuj nałóg ssania z humorem. Wygłupiaj się, gdy dziecko wkłada kciuk do buzi i ciesz się wyraźnie, gdy tylko go wyjmie.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ilus25

A jeśli dziecko ma 4 lata ssie palca i przekłada przy tym pieluchę (ulubioną) to zabrać tą pieluszkę. Pomoże to?

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania