Przejdź do treści
Jak nauczyć dziecko koncentracji, czyli planowanie ciekawej zabawy dla rodziców i maluchów

Jak nauczyć dziecko koncentracji, czyli planowanie ciekawej zabawy dla rodziców i maluchów

Wraz z wiekiem rośnie zdolność koncentracji dziecka. Mali odkrywcy ucząc się najpierw siadać, a następnie chodzić, zaczynają samodzielnie poznawać świat. Od około 15 miesiąca życia, pod wpływem rozwoju małej motoryki, rączki i paluszki dziecka stają się o wiele bardziej sprawne. Dzięki temu maluch może zająć się bardziej precyzyjnymi czynnościami, np. zabawą klockami, która rozwinie m.in. jego kreatywność, ale przede wszystkim skupi uwagę. Jak nauczyć dziecko koncentracji poprzez zabawę? Zapraszamy do lektury!

Jak nauczyć dziecko koncentracji? Przede wszystkim nic na siłę!

Każde dziecko wraz z wiekiem potrafi skupić się coraz dłużej na jednej wykonywanej czynności, zwłaszcza jeżeli wymaga ona od niego precyzji. Warto jednak pamiętać, że małe dziecko wszystkie aktywności, które wykonuje z rodzicami, traktuje jako zabawę. Chętnie zatem posłucha np. polecenia „wrzuć ten klocek do pudełka”. Ważne jest zatem, aby pozwolić maluchowi na samodzielne wykonywanie pewnych czynności, które od samego początku pozwalają kształtować dobre nawyki. Koncentrację warto ćwiczyć już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Książeczki z obrazkami dla dzieci

Książeczki z kolorowymi obrazkami to dobry sposób na zabawę z dzieckiem. Zabawa taka nie tylko poszerzy zakres rozpoznawalnego słownictwa, ale również rozwinie zdolności motoryczne malucha poprzez samodzielne odwracanie przez niego stron. Wspólnej lekturze może towarzyszyć również opowiadanie historyjek o oglądanych obrazkach lub naśladowanie dźwięków, które wydają przedstawione na rysunkach postaci. Dzięki takiej stymulacji zmysłów dzieci poprzez zabawę mogą nauczyć się o wiele więcej. Książeczki nie posiadają wielu rozpraszających elementów, dlatego są świetnym treningiem koncentracji dla najmłodszych.

Rysowanie, kolorowanki i klocki

Czynności absorbujące uwagę dziecka wpływają pozytywnie na jego zdolność koncentracji. Warto pozwolić maluchowi na samodzielne rysowanie lub kolorowanie, dzięki czemu będzie ćwiczył mięśnie dłoni oraz rozwijał zdolności grafomotoryczne, które są niezbędne w przyszłej nauce pisania.

Zabawa klockami pozwala dzieciom szlifować logiczne myślenie oraz ćwiczyć zdolności manualne, takie jak chwytanie czy wkładanie jednego elementu w drugi, co wpływa pozytywnie na dostrzeganie przez dziecko ciągów przyczynowo-skutkowych. Więcej o wpływie zabaw konstrukcyjnych na zwiększenie koncentracji uwagi dziecka dowiesz się tutaj.

Zarówno rysowanie lub kolorowanie, jak i zabawa klockami ćwiczą koncentrację malucha, ale także rozwijają jego wyobraźnię i kształtują poczucie własnej wartości. Dzięki takim zabawom dziecko nabywa nowe umiejętności, które przydadzą mu się w dorosłym życiu.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Dziecka faktycznir nie powinno sie do niczego zmuszac. Wazne, by dziecko podczas zabawy było szczesliwe.

Magda Ba

Bardzo trafny artykuł. Zgadzam się w 100%.

Anna Bier

Moje dzieci uwielbiają zabawę klockami, 3 latka buduje zamki natomiast nasz roczniak stara się dopasować i połączyć ze sobą klocki. Bardzo dobra zabawa ucząca koncentracji.

Ania Gondek

u mnie jest duża różnica wieku bo 5 lat więc córce wystraczy że brat jeździ autkiem i wydaje dzwięki a ona już się śmeije w głos. Wiem że ta fascynacja kiedyś minie ale na razie chwila trwa:D

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania