Kiedy niemowlę nie chce spać, napięcie w domu narasta. Zmęczeni rodzice marzą o chwili spokoju, sami odpływają już w objęcia Morfeusza, a maluch z wielkimi, otwartymi oczkami ma ochotę na zabawę lub noszenie na rękach. Na szczęście usypianie niemowlaka można opanować do perfekcji, korzystając z kilku ciekawych gadżetów, ale też wprowadzając do domowych zajęć relaksujące zabawy z maluchem.
Metody usypiania niemowląt i noworodków
Kołysanie, smoczek, śpiewanie kołysanek – większość rodziców teoretycznie wie, jak usypiać niemowlę. Niestety, nie zawsze takie zabiegi przynoszą oczekiwany skutek.
Usypianie niemowlaka czy noworodka to niekiedy długi proces, który powinien rozpocząć się kąpielą. Ciepła woda z pachnącą pianą lub dodatkiem olejku (aromat lawendy i rumianku sprzyja relaksowi) wpływa nie tylko na zmysły dziecka, ale także na jego ciało. Woda, obmywając je, rozluźnia mięśnie, a maluszek staje się odprężony i senny. Kąpiel taka nie musi trwać bardzo długo, czasem wystarczy zaledwie kilka minut, trzeba jednak zadbać o to, by otoczenie było wcześniej nagrzane i w razie potrzeby dolewać w trakcie kąpieli odrobinę ciepłej wody, aby nie wystygła. Niektóre dzieci boją się jednak kąpieli – jeżeli Twój brzdąc należy do tej grupy, koniecznie przeczytaj co robić!
Po kąpieli warto masować dziecko za pomocą oliwki do ciała oraz otulić. Wiele dzieci, szczególnie noworodków, czuje się bezpiecznie w otulaczu i dzięki niemu szybciej zasypia. Otulacz jest miękki, elastyczny, ale jednocześnie delikatnie krępuje ruchy malucha, dlatego ten czuje się jakby znowu był w łonie mamy. Warto sprawdzić, czy nasz niechętnie zasypiający maluszek polubi taki sposób i otulaczem zastąpić tradycyjną kołderkę.
Na dzieci usypiająco działa też jedzenie. Można przed spaniem nakarmić malucha, pamiętając jednak o delikatnym oczyszczeniu dziąseł i pierwszych ząbków za pomocą wacika nasączonego wodą.
Kiedy niemowlę nie chce spać, trzeba zastanowić się także nad temperaturą panującą w pokoju. Maksymalnie 20 stopni to optymalne warunki, by dziecku spało się dobrze – nie zmarzło, ani nie spociło się.
Jak usypiać niemowlę bez stresu?
Usypianie niemowlaka czy noworodka, chociaż bywa frustrujące, powinno przebiegać w miłej atmosferze, a płaczącego dziecka nie wolno zostawiać samego w łóżeczku.
Bardzo istotną rzeczą jest również nauczenie malucha wyciszania się, co prowadzi do samodzielnego zasypiania – jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli nie chcemy niemal każdej nocy zrywać się na równe nogi i uspokajać brzdąca. Z tego też powodu nie siedźmy przy łóżeczku dziecka póki nie zaśnie, tylko odejdźmy, gdy zaczynają „kleić” mu się oczy. W łóżeczku bądź kołysce zostawmy natomiast zabawkę, która uspokoi maluszka, gdy ten się przebudzi w środku nocy.
Zabawki, które uprzyjemnią sen noworodkowi
Kiedy niemowlę nie chce spać, ale nie płacze, mały pluszak w łóżeczku umili mu czas. Dzieci lubią delikatne faktury i miękkość zabawek, lubią też ssać i gryźć, zwłaszcza gdy są na etapie ząbkowania. Przytulanki dla dzieci – np. te w ofercie Smily Play – mogą stać się towarzyszem wieczornego przygotowania się do snu. Wystarczy tylko lekko przygasić światło w pokoju i włączyć relaksującą muzykę…
Ciekawymi zabawkami, które przyciągają wzrok dziecka i jednocześnie grają, są karuzela do łóżeczka albo projektor. Obie zabawki idealnie nadają się do usypiania dziecka: delikatna melodia uspokaja i zagłusza niepokojące lub ciekawiące malucha dźwięki z innych domowych pomieszczeń, a wirujące zabawki lub gwiazdki wyświetlane na suficie odwracają uwagę dziecka od wymykającego się z sypialni rodzica. Taki sposób usypiania łagodnie wprowadza dziecko w stan odprężenia i błogiego snu. Projektor czy karuzela z funkcją świateł pełnią dodatkowo funkcję nocnego doświetlenia pokoju – na tyle silnego, by rodzice nie musieli po omacku dochodzić do łóżeczka, ale jednocześnie nie rażącego w oczy i niepowodującego wybudzania się malucha.
Kliknij, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabawkach ułatwiających niemowlakowi zasypianie.
Komentarze
Dodaj komentarz