Przejdź do treści
Zabawa w gotowanie. Czego uczy zestaw dla małego kucharza?

Zabawa w gotowanie. Czego uczy zestaw dla małego kucharza?

Zabawa w gotowanie to jedna z bardziej lubianych przez małe dzieci aktywności. Maluchy obserwują swoich rodziców podczas przygotowywania posiłków i chcą ich naśladować. Pożyczają więc z kuchni garnek i udają, że gotują zupę. Albo „pieką” babkę z piasku, dekorując ją źdźbłami trawy i kamyczkami. Starsze smyki z kolei chętnie rwą się do pomocy w kuchni. Czy pozwalasz swojemu dziecku na podjęcie się tego zadania? Zabawa w kucharza to nie tylko rozrywka sama w sobie. Niesie ona ze sobą szereg innych zalet. Jakich? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Zabawki kuchenne dla dzieci

Chociaż wyobraźnia dzieci nie zna granic, zabawa w gotowanie z wykorzystaniem kolorowych zabawek jest po prostu przyjemna. Z kolei Ty nie będziesz się martwić, że kubki lub talerze zostaną zbite, a garnki będą miejscami wklęsłe.

Na rynku dostępne są całe zestawy dla małego kucharza. Znajdziesz wśród nich plastikowe zastawy stołowe czy pakiet garnków i patelni. Do wyboru są także kuchnie imitujące te prawdziwe – mają „palniki”, zlew, piekarnik; są wysokości dziecka. Oczywiście nie wydzielają one ciepła, nie wykorzystują gazu ani prądu. Takie zestawy do gotowania dla dzieci są jednak dosyć drogie, zajmują też dużo miejsca. Z tego też względu do wyboru są również małe urządzenia do gotowania – kuchenki, tostery czy piekarniki. Kuchenka lub lodówka może być też elementem większej całości, np. domku. Dziecko może również stworzyć kuchnię z klocków i gotować w niej, wykorzystując figurki.

Pojedyncze akcesoria kuchenne dla dzieci są kolorowe, duże zestawy miewają bardziej stonowane barwy. Wszystkie jednak zachęcają do zabawy i do zainteresowania się procesem przyrządzania potraw.

Aby zabawa w gotowanie była ciekawsza, podaruj maluchowi dodatkowo plastikowe, materiałowe lub drewniane warzywa i owoce. Dziecko chętnie wykorzysta je także podczas zabawy w sklep.

Nie tylko zabawa, czyli mała pomoc w kuchni

Nie musisz ograniczać aktywności swojej pociechy jedynie do zabawek kuchennych. Czas, podczas którego będziesz przygotowywać posiłki, możesz spędzić także ze swoim dzieckiem. Chociaż wiąże się to ze wzmożoną czujnością i wyrobieniem nawyku odkładania noży w niedostępne miejsca, uwierz nam, że warto.

Dzieci chętnie pomagają w kuchni. Spędzają wówczas ciekawie czas. Ponadto mają poczucie spełnienia, gdyż mogły się przyczynić do pomocy w ważnej misji. Pozwól więc swojemu dziecku się wykazać i wyznacz mu proste zadanie, np.:

 • mycie warzyw i owoców,
 • wrzucanie składników do potrawy,
 • mieszkanie sałatki,
 • ugniatanie ciasta,
 • smarowanie kanapek masłem lub serkiem za pomocą plastikowego noża,
 • wycinanie foremkami kształtów np. na pierniczki.

Pozwalając maluszkowi na zabawę w gotowanie (to prawdziwe), pamiętaj, że na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo! Jest to ważniejsze nawet od końcowego efektu, a więc smaku samej potrawy. Nigdy nie dawaj swojemu małemu pomocnikowi do rączek ostrych przedmiotów. Jeśli nie chcesz pozbywać się ulubionego kubka czy pamiątkowego talerza, również te rzeczy trzymaj od brzdąca z daleka. Plastikowe lub drewniane akcesoria kuchenne sprawdzają się w przypadku dzieci najlepiej. Nie pozwól także, by smyk miał łatwy dostęp do nagrzanego piekarnika lub kuchenki, miksera, blendera czy tarki.

Czego uczy zabawa w gotowanie?

Zabawa w gotowanie i serwowanie posiłków, wcielanie się w rolę kucharza to atrakcyjna zabawa zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Ale nie tylko! To też świetna lekcja zdrowego żywienia. Przyrządzanie posiłków – czy to tych prawdziwych, czy wykorzystując akcesoria do gotowania dla dzieci – to doskonała okazja do opowiadania o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta i czemu jest ona ważna. Przyzwyczajony do warzyw i owoców brzdąc z chęcią będzie po nie sięgał samodzielnie, również w dorosłym życiu.

Mieszanie, ugniatanie, wykrawanie ciasta i inne czynności manualne mają ogromny wpływ na rozwój motoryki małej, chwytności palców oraz zręczności. Precyzyjne ruchy, jakich wymaga gotowanie, staną się dla dzieci czymś naturalnym. Z czasem ułatwi im to start w szkole.

To jednak nie wszystko! Zabawa w kucharza ponadto:

 • wzbogaca słownictwo,
 • rozwija podstawowe zdolności matematyczne,
 • uczy współpracy (zarówno podczas zabawy z kolegami, jak i gotowania z rodzicami),
 • uczy planowania, samodzielności, kultury,
 • rozwija kreatywność,
 • pozwala na doświadczenie porażek (gdy potrawa nie wyjdzie) i sukcesów.

Zabawa w gotowanie ma także bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Proces naśladowania jest dla przedszkolaków naturalny i potrzebny. Jednak samo przebywanie w towarzystwie rodzica w kuchni, włożony w przyrządzanie posiłku trud, a następnie wspólne zjedzenie przygotowanej potrawy zacieśnia relacje między członkami rodziny. Wielu rodziców spędza wiele godzin właśnie w kuchni. Zaangażowanie do pomocy dziecka będzie więc świetnym sposobem na zbliżenie się do siebie i wspólną zabawę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania