Przejdź do treści
Zabawa z dzieckiem początkiem nauki o emocjach

Zabawa z dzieckiem początkiem nauki o emocjach

Od samego początku życia dziecku towarzyszą różne emocje. Maluchy śmieją się, płaczą, okazują swoje zainteresowanie pewnym przedmiotom lub dźwiękom, skupiają swoją uwagę na kolorowych zabawkach, a także poznają swoje ciało. Dokładnie obserwują ruchy paluszków, rączek, nóżek, widzą w lusterku swoje odbicie, zwracają uwagę na mimikę twarzy rodziców, a następnie same próbują ją odwzorowywać. Dlatego bardzo ważne jest, aby naukę o emocjach rozpocząć tak wcześnie jak to tylko możliwe.

Zabawy przed lusterkiem

Wiele zabawek dla dzieci wyposażonych jest w lusterka, w których maluchy mogą się przeglądać i poznawać własne ciało. Każda rozmowa z dzieckiem o emocjach pozostaje w ich pamięci i poszerza zakres słownictwa, które najmłodsi rozumieją, nawet jeżeli nie potrafią ich jeszcze samodzielnie nazwać. Jeżeli weźmiesz swoje dziecko i usiądziesz z nim przed lustrem, a następnie zaczniesz wykonywać różne miny, nazywając emocje, które one wyrażają, szybko dostrzeżesz, że maluch będzie je powtarzał, przysparzając wam obojgu wiele radości i budując tę niepowtarzalną więź między tobą a twoim dzieckiem.

Jak rozmawiać o emocjach?

Kiedy zrobisz minę, która odzwierciedla twoje szczęście przed lusterkiem tak, abyście oboje z dzieckiem mogli ją widzieć, a następnie powiesz, że ta mina oznacza radość i zaśmiejesz się, zobaczysz, że maluch żywo zareaguje na to co robisz. To samo możesz wykonać np. ze złością, albo zdziwieniem. Warto jest pamiętać, że dzieci reagują nie tylko na słowa i widziane obrazy, ale również słyszane odgłosy. Taka zabawa stymuluje wszystkie zmysły dziecka i pozwala mu prawidłowo się rozwijać.

Mów co czujesz

Dziecko widzi i czuje wszystkie emocje rodzica. Przed maluchami nie wiele można ukryć, dlatego należy otwarcie mówić im o tym, co się dzieje w sercu rodziców. Taka relacja oparta na szczerości emocji szybko zaowocuje w późniejszych latach życia dziecka, kiedy samo zacznie wyrażać swoje odczucia. O wiele łatwiej będzie wtedy zarówno dziecku jak i rodzicom rozmawiać o bieżących wydarzeniach.

Komentarze

Dodaj komentarz
Ewelina Pikula

Podczas zabawy dziecko nie tylko poznaje świat, integruje sie z osobami i otoczeniem ale takze poznaje emocje towarzyszace wspolnej zabawie

Bożena Jędral

Dziecko wyczuwa emocje od pierwszych dni życia, jednak do roli rodzica należy oswajanie maluszka z emocjami, uczenie wyrażania ich, nie pozwolenie na tłumienie. Jesli dziecko będzie widziało, że rodzice potrafią mówić o uczucioach, zaróno pozytywnych, jak i negatywnych, samo będzie miało bardziej ufne podejscie do nich. Dziecko musi czuć się bezpieczne i akceptowane, by w pełni umiało wyrażać uczucia w późniejszych latach i dorosłych życiu. Zalewdwie dwa dni temu pisałam i najfajniejszych księżeczkach o emocjach dla przedszkolaka http://www.mama-trojki.pl/2016/12/top-5-ksiazek-dla-przedszkolaka.html

Anna Bier

Dzieci są bardzo mądre, czasami dorośli myślą że takie maluchy jeszcze nic nie rozumieją. A jest to nie prawdą. Dzieci bardzo szybko uczą się otaczającego je świata. Mój kilku miesięczny synek żywo reagował na mój głos jak tylko wróciłam z zakupów, nawet przez sen wyczówał ramiona moje czy męża. W naszym domu przyjęliśmy zasadę że wszystko dzieciom tłumaczymy i już od najmłodszych lat rozmawiamy z dziecmi o wszystkim. Nie zdrabniamy słów tylko rozmawiamy podobnie jak ze sobą. Nasze dzieci szybko zaczęły mówić, nie popełniają błędów skladniowych. Spokój i poczucie bezpieczeństwa to idealne połączenia dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Skomentuj artykuł:

Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone *

Naciskając przycisk "Skomentuj" akceptujesz Regulamin serwisu.

Polecamy do przeczytania